Monday Morning Quarterback March 31st

For the second year in a row, I have had to honor to take part in the 13th Media Basketball awards.  Here are the results for the 2013-2014 Season.

ball

13th Region Media Awards
Boys
Player of the Year — Tyler ‘Chip’ McDaniel, Clay County
Coach of the Year — Tony Pietrowski, Corbin
Newcomer of the Year — Andrew Taylor, Corbin

First team (In order of most media voting points received)
Guard — Tyler ‘Chip’ McDaniel, Clay County
Guard — Jordan Fox, Jackson County
Forward — Zac Baxter, South Laurel
Guard — Matt Barger, Knox Central
Guard — Trey Farmer, Clay County

Second team (In order of most media voting points received)
Forward — Isaiah Collier, Jackson County
Guard — Peyton Broughton, North Laurel
Center — Chad Marsee, Knox Central
Guard — Kevin Goins, Corbin
Guard — Tyler Potter, Bell County

Third team (In order of most media voting points received)
Forward — Wes Wolfe, Clay County
Guard — Donnie Foister, Middlesboro
Guard — Corey Shelton, Williamsburg
Center — Jake Allen, Clay County
Guard — Jeffrey Adams, Knox Central

Honorable Mention (In order of most media voting points received)
Jared Grubb, South Laurel; Skyler Griffith, Williamsburg; Blake Smith, Clay County; Brent Perry, Barbourville; Trevor Browning, Corbin; Jake Patterson, Bell County; Andrew Griffith, Williamsburg; Dalton Sizemore, Williamsburg; Kenny Hopper, Corbin; Jason Mills, Barbourville; Dustin Hensley, Knox Central; Andrew Taylor, Corbin; Bryson Asher, North Laurel; Alexander Phipps, Barbourville, Zach Caldwell, Harlan County, Samuel Robinson, Oneida Baptist.

Girls
Player of the Year — Maci Morris, Bell County
Coach of the Year — Jason McDaniel, Corbin
Newcomer of the Year — Madison Shepherd, North Laurel

First team (In order of most media voting points received)
Forward — Maci Morris, Bell County
Guard — Miranda Wilson, Corbin
Guard — Brandi Smith, Whitley County
Guard — Kayla Wilson, Corbin
Guard — Jordan Brock, Harlan

Second team (In order of most media voting points received)
Center — Kandace Craig, Whitley County
Guard — Brooklyn Massingill, Harlan County
Forward — Sara Robinson, Clay County
Forward — Sarah Ashley, Corbin
Guard — Ajaycia Cotton, Clay County

Third team (In order of most media voting points received)
Guard — Blair Green, Middlesboro
Forward — Mariah Johnson, Whitley County
Center — Jessica May, Lynn Camp
Forward — Heather Wilson, Lynn Camp
(tie) Forward — Kara Erslan, Barbourville
(tie) Forward — Jourdan Ledford, Harlan

Honorable Mention (In order of most media voting points received)
Kayla Bruner, North Laurel; Morgan Garnett, Bell County; Jessica Sanders, Bell County; Kellie Roberts, Clay County; Courtney Woods, Clay County; Brittany Vandaventer, South Laurel; Bella Noe, Harlan County; Kaitlyn Stittums, Harlan County; Madison Shepherd, North Laurel; Emma Bianchi, Harlan; Merita Burke, Lynn Camp.

Congrats to everyone on their awards!! 

Have a Great Week!!